Moje maleństwa poszły w świat.

W wielki świat, który, mam nadzieję, obdarzy ich swoimi dobrodziejstwami i uzmysłowi im, jak wiele do zaoferowania mają. Czerwiec upłynął pod hasłem końca roku, oprócz standardowych spraw nauczycielskich pt. dokumenty, świadectwa, podsumowania, był to dla mnie niezwykle ważny moment pożegnania z klasą. Ukochaną i cudowną. Zastanawiałam się długo, co powiedzieć na koniec i stwierdziłam, że łatwiej będzie mi napisać do każdego indywidualny list. Listy czerpały z tych, które ostatnio krążyły w sieci, bo uważam, że wyczerpują temat . Zaczerpnęłam również pomysł od Cesare Cata, którego list z zadaniami domowym na wakacje również był jakiś czas temu udostępniany w sieci. Możecie jednak wyobrazić sobie, że działo się dużo, po drodze doszedł jeszcze egzamin w stażu nauczycielskim, wizyta na Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych a teraz po zaczerpnięciu świeżego powietrza i dystansu- wracam, aby nadrobić zaległości blogowe.

Dziś zostawię Was z listem, może posłuży komuś za inspirację. A w kolejnych wpisach wracam z wrażeniami po wspomnianym OPPM i pomysłach na ciekawy projekt na lekcji języka obcego, wrażeniach z I Akademii Young Learners a przede wszystkim z nowymi pomysłami 🙂

„Drogi X

Kończysz dziś pierwszy etap edukacji, przed Tobą kolejne.  Zostawiasz tu kawałek siebie, zabierasz kawałek szkoły i każdego, kto stanął na Twojej drodze.  Przed Tobą wiele wyzwań, które często będą wydawać się bardzo trudne. Przed Tobą kolejne oceny i testy i właśnie dlatego, chcę abyś pamiętał, że oceny i  testy nie odzwierciedlą wszystkiego tego, co czyni was wyjątkowymi– Ludzie, którzy opracowują testy, a potem je oceniają, nie znają Cię  tak, jak ja, a tym bardziej nie znają Cię tak, jak Twoja rodzina..Nie znają Was. Nie wiedzą, że jedni z was znają dwa języki obce, a inni kochają śpiewać lub rysować grafitti na ścianie. Żaden z nich nie widział, jaki talent aktorski posiadasz i jak poruszasz się po scenie z naturalnym talentem. Nie wiedzą, że wasi przyjaciele mogą na was polegać, że swoim śmiechem potraficie rozjaśnić najmroczniejszy dzień, ani że wasze twarze rumienią się, gdy coś was zawstydzi. Nie wiedzą, że uprawiacie sport, że myślicie o przyszłości, ani że pomagacie swojemu młodszemu rodzeństwu. Nie wiedzą, że jesteście mili, myślący, godni zaufania. Ani że każdego dnia staracie się być najlepsi. Oceny z testów, choć dają pewną informację, nie odzwierciedlają wszystkiego. Nie można traktować testu jako miary człowieka. Inteligencja, mądrość i wiedza wcale nie muszą przekładać się na świetne wyniki w egzaminach testowych. Można być mądrym na wiele sposobów . Wielu talentów nie da się zmierzyć testami, nie są jednak przez to mniej wartościowe. Kreatywność, umiejętność budowania relacji międzyludzkich, wytrwałość, życzliwość – te i wiele innych „zasobów” nie poddają się miarom testów, a są bardzo cenne. I pożądane przez pracodawców, jeśli już chcemy oceniać ich przydatność.

Pamiętajcie, że nie da się testem zmierzyć wszystkich tych niezwykłych i wspaniałych cech, które czynią z Ciebie CIEBIE!

Dziękuję Ci, że mogłam spędzić z Tobą ostatnie lata szkolne, wiele mogłam się od Ciebie nauczyć. Bądź dumny z tego, kim jesteś- interesującym człowiekiem, dobrym kolegą, wspaniałym uczniem, kochanym synem. Nie pozwól nigdy, aby ktoś sprawił, że poczujesz się mało ważny i nie uginaj się pod presją innych.

Teraz przed Tobą czas odpoczynku, mam jednak dla Ciebie wakacyjne zadanie domowe. Pilnuj każdego punktu, nie pomiń ani jednego.

 1. Pójdź parę razy rano pospacerować brzegiem morza w całkowitej samotności; popatrzcie jak w wodzie odbija się słońce i myśląc o najbardziej uwielbianych rzeczach na świecie, czuj się szczęśliwy
 2. Zabierz ze sobą dużo książek i czytaj, bo jest to najlepsza forma buntu, jaką dysponujesz. Czytaj nie dlatego, że musisz ale dlatego, że lato to czas przygód i marzeń, a kiedy czytasz- poczujesz się jak podróżnik.
 3. Unikajcie wszystkich rzeczy, sytuacji i osób, które wywołują negatywne uczucia lub pustkę, szukaj osób, które wzbogacają Cię, rozumieją i akceptują Cię takiego, jakim jesteś. Nie trać czasu na ludzi, którzy nie mają go dla Ciebie, spędzaj czas z ludźmi, którym na Tobie zależy.
 4. Oglądaj filmy z pięknymi dialogami (najlepiej po angielsku), aby rozwijać swoje zdolności językowe i zdolności, by marzyć.
 5. Uprawiaj dużo sportu, biegaj najszybciej, jak potrafisz, rozkoszując się wolnością. Machaj przy tym rękami, udając, że latasz jak ptak.
 6. Włącz na pełen regulator swoją ulubioną muzykę i tańcz, jakby nikt nie patrzył, tańcz w domu, na ulicy, w supermarkecie czy w lesie.
 7. Wyłącz telefon i idź przez chwilę poleżeć na trawie, poobserwować motyle lub samochody, czy pogapić się w niebo.
 8. Jeśli ktoś Cię zauroczy- powiedz mu to szczerze, jeśli nie zrozumie lub odrzuci- widocznie nie było to Wam pisane.
 9. Obejrzyj choć raz wschód słońca. Znajdź chwilę na samotność, zamknij oczy, rozkoszuj się ciszą i pomyśl o rzeczach, za które jesteś wdzięczny.
 10. Bądź dobry dla innych, unikaj przeklinania i pamiętaj o dobrych manierach.
 11. Zadawaj dużo pytań i nie wstydź się, że czegoś nie wiesz.
 12. Jeśli poczujesz wiele negatywnych emocji- zamknij się w pokoju i wykrzycz złość.
 13. Wyjdź poza swoją strefę komfortu- nie kieruj się tym, co znane i wygodne, przełam rutynę i KAŻDEGO DNIA ZRÓB JEDNĄ RZECZ, KTÓREJ NIE ROBIŁEŚ NIGDY W ŻYCIU.
 14. Używaj zwrotów, których uczyliśmy się podczas zajęć, im więcej rzeczy powiesz, im więcej będzie rzeczy, o których pomyślisz i im więcej pomyślisz- tym bardziej wolny i niezależny będziesz.
 15. Każdego dnia znajdź jedną rzecz, za którą jesteś niesamowicie wdzięczny.
 16. Użyj krokomierza do liczenia kroków, które robisz a każdy z nich skieruj w nową i ciekawą stronę świata. Chodź dużo mając oczy i umysł otwarte na to, co Cię otacza.”
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s