Witamy w 2017 :)

2017 jest już z nami i z nową energią wracamy do szkoły i naszych uczniów. Jednocześnie wciąż niesie nas uroczystość obchodów powitania nowego roku. Na całym świecie jest tyle fascynujących tradycji związanych z powitaniem Nowego Roku, które aż proszą się do pojawienia się na lekcji języka obcego. W dzisiejszym wpisie chciałam przedstawić Wam jak połączyć tradycje noworoczne z całego świata z nauczaniem języka obcego.

1. BALL DROP- tradycyjna nowojorska kula, która opada przez 60 sekund może pojawić się również w naszej klasie. Jest zrobiona z balona i wypełniona karteczkami z bliskimi nam dziedzinami życia, np. love, school, work, world, me, my best friend, my pet, my parents, Poland
Na początku opowiadamy sobie o tradycji w Nowym Jorku a następnie pilnujemy, aby przez 60 sekund balon nie dotknął ziemi, podbijając go w kręgu.
Kiedy uda nam się utrzymać go w powietrzu- możemy przystąpić do zasadniczej części zadania. Nauczyciel trzyma balon zawieszony na wstążce a uczniowie próbują przebić go szpilką. Kiedy im się to uda, wyfruwają z niego karteczki z kategoriami. (Ważne żeby kartek było tyle, ile uczniów). Każdy z uczniów bierze jedną karteczkę i następnie zamienia się w jasnowidza, który przepowie, co wydarzy się w danej dziedzinie w 2017. Używamy to tego konstrukcji WILL/ WON’T.

2. FORTUNE COOKIES- rozmawiamy z uczniami o tradycji witania nowego roku w Chinach. Młodsi uczniowie mogą wspólnie tworzyć długiego smoka, każdy na oddzielnej kartce a następnie opisać go, utrwalając nazwy części ciała. Warto jednak, aby włączyć do tego tradycyjne „fortune cookies”, które z łatwością zrobimy z okręgów wyciętych z papieru lub z papilotek od babeczek. Do środka wkładamy wróżby na nowy rok, które możemy stworzyć sami lub prosimy o to uczniów. W środku mogą być również zadania, które służą utrwalaniu nowego materiału.

images

3. 12 GRAPES- W Hiszpanii Nowy Rok witany jest jedzeniem dwunastu winogron- jedno na każdą godzinę wybijaną przez zegar. Do powtórki słownictwa potrzebna jest nam narysowana zwykła kiść winogron z dwunastoma winogronami. Umawiamy się z dziećmi, że na każdy sygnał dźwiękowy muszą wpisać jedno słówko, które poznały dotychczas. Następnie przedstawiamy swoje słówka w parach, może któreś się powtórzyły? Kolejnym ćwiczeniem jest posiadanie dwunastu wyciętych winogron, w które- w podobny sposób wpisujemy słówka a następnie rozkładamy po klasie i na dźwięk stajemy na kolejnych starając się opisać po angielsku słówko, na którym stoimy.

grapes

4. POLKA DOTS– na Filipinach szczęście w nowy rok przynosi okrągły kształt, ludzie ubierają się w w ubrania w kropki, popularne są monety i okrągłe ciastka. Przychodzimy do Sali z tajemniczym pudełkiem, mówiąc uczniom, że mogą wziąć tyle, ile chcą- czego- nie wiedzą. Okazuje się, że są to kropki. Uczniowie przeliczają kropki, dodają zastanawiając się, ile łącznie było w pudełku. Następnie na kropkach uczniowie wypisują prezenty, które chcieliby podarować innym dzieciom z klasy. Podsumowują to ćwiczenie pisząc w zeszytach: I got (a car) from (Bartek). Następnie lub alternatywnie uczniowie wypisując tyle postanowień noworocznych, ile kropek początkowo wzięli.

bow-1406519_960_720

5. TOROTOT- Kolejna tradycja z Filipin- ozdobna trąbka zrobiona, aby wydawać hałas, który ma wystraszyć złe duchy. W klasie znajdzie swoje zastosowanie jako ćwiczenia arts&crafts. Każde dziecko na kartce papieru wypisuje list do siebie w kolejnym roku/ lub postanowienia/ lub przepowiednie. Można też wpisać tyle słówek, ile pamiętamy z dotychczas omawianych. Następnie zwijamy kartkę w formę trąbki i ozdabiamy po drugiej stronie finalnie robiąc trochę noworocznego hałasu. Trąbki koniecznie przechowujemy przez rok, aby sprawdzić, czy nasze przepowiednie się spełniły.

Dobrej noworocznej zabawy ! I wszystkiego pięknego w nowym roku!

 

Ściskam!

3eyswy

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s